Vraag
Profielfoto van Kevin Schoones
Profielfoto van Kevin Schoones
27 mei 2026

Mocktails (alcoholvrije drankjes) faciliteren onder de >18. Moet kunnen? Of niet?

Mocktails lijken op alcoholische drankjes, maar bevatten geen alcohol. Toch zie je dat ze op allerlei plekken worden aangeboden aan jongeren onder de 18: bij het jongerenwerk, tijdens kindervakantiewerk, op scholen, bij buurtverenigingen of zelfs op (kinder)feestjes*.

*Denk bijvoorbeeld aan Kinderchampagne, feestelijk, alcoholvrij, maar wel duidelijk geïnspireerd op een volwassen drankje.

Motivatie

De vraag gaat niet zozeer over gezondheidsschade, maar over sociale en pedagogische effecten. Normaliseer je alcoholgebruik wanneer je jongeren drankjes geeft die eruitzien als cocktails? Moet dat kunnen, en draait het vooral om het gesprek dat je met je kind voert? Of zijn we misschien juist doorgeslagen, en is een eerste kennismaking met alcohol op jongere leeftijd eigenlijk helemaal niet zo problematisch? 

Let op: ik reageer graag op ieders bijdrage. Mijn doel is niet om één helder antwoord te vinden, maar om mijn eigen perspectief te verkennen, en misschien ook dat van jou :)

Organisatie en/of werkgebied

Jongerenwerk, Limburg

Beantwoord de vraag van Kevin